logo

W DREWNIE

ROBIONE

telefon

Boazeria jeszcze niedawno kojarzyła nam się z wizytami u babci czy starszej wiekiem cioci, bo moda na nią trwała w najlepsze kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Wtedy był to drogi i niesamowicie elegancki sposób wykańczania wnętrz. Boazerię kładziono na ścianach, sufitach, a nawet można było się spotkać z zabudową szaf wykonaną z pionowych deseczek. Moda w wielu dziedzinach zatacza koło i podobnie jest z boazerią. Od paru lat materiał ten jest ponownie wykorzystywany do wykańczania naszych wnętrz. Oczywiście przyjął również inne formy, nie tylko wąskich deseczek w jednym kolorze. Możemy spotkać się również z szerszymi deskami czy różnorodnością kolorów i tekstur. Boazerię produkuje się również z różnych materiałów. Możemy spotkać się z boazerią z PCV czy MDF. Ale to ta drewniana dodaje w pełni uroku w aranżacji naszych wnętrz. Jej tekstura, dotyk i zapach powodują, że możemy poczuć się jak w górskiej chatce i przenieść się bliżej natury.

 

Rodzaje boazerii drewnianych

 

Boazerię drewnianą możemy spotkać z wielu rodzaju drzew. Tak naprawdę większość drzew polskich i egzotycznych nadaje się do stworzenia cieniutkich deseczek, z których możemy utworzyć pokrycie ściany czy sufitu. Każdy gatunek różni się jednak swoją teksturą, wytrzymałością i wyglądem. Jaki zatem najlepiej wybrać?

 

Sosna

 

To chyba jedno z popularniejszych drzew, z których wykonujemy boazerię. Ma jasną barwę z dobrze widocznymi ciemniejszymi słojami i przebarwieniami. Dodatkowo jest bardzo łatwe w obróbce i powszechnie stosowane do wykonywania wielu przedmiotów. Należy jednak pamiętać, że jest podatne na ataki grzybów, owadów i zgnilizny, dlatego najważniejszym punktem przy wyborze takiej boazerii jest kupno dobrze zakonserwowanej lub wykonanie w swoim zakresie odpowiedniej impregnacji. Sosna po czasie ma również tendencję do zmieniania swojego koloru na ciemniejszy żółtawo-pomarańczowy. Pamiętajmy również o tym aspekcie, wybierając właśnie ten rodzaj drewna. Dużym plusem jest cena, ponieważ będzie ona najtańszą wersją drewnianej boazerii.

 

Modrzew

 

To bardzo wytrzymałe i twarde drewno, a dodatkowo posiadające piękną żółtawo-czerwoną barwę. Dzięki swojej szlachetnej barwie i występowaniu małych słojów i lekkich fal tworzy niezwykle eleganckie aranżacje. Modrzew jest również bardzo aromatycznym drzewem, co dla osób lubiących kojący zapach drewna będzie bez wątpienia dużym atutem. Jest to drzewo, które posiada w sobie wiele żywic, więc przed impregnacją należy użyć specjalnego rozpuszczalnika. Modrzew jest również odporny na wchłanianie wody, co rozszerza jego zastosowanie.

 

Buk

 

Jest to twardy, ale bardzo podatny na wszelką obróbkę gatunek drzewa. Z łatwością się go przycina, szlifuje czy bejcuje i maluje. Ma piękną różowo-żółtawą barwę. Niestety, nie jest to drzewo odporne na wilgoć, więc zastosowanie go w kuchni czy łazience raczej odpada. Mimo swojej twardości ulega dość mocnemu ścieraniu, dlatego najlepiej stosować go w miejscach, w których nie będziemy go nadmiernie dotykać czy ocierać innymi przedmiotami.

 

Orzech

 

Jeśli myślisz o eleganckim i ekskluzywnym wyglądzie, to orzech jest elitą w swoim gatunku. Najczęściej wykorzystywane jest drewno orzecha włoskiego i czarnego. Ich barwa różni się, począwszy od jasnobrązowych do niesamowicie majestatycznych w wyglądzie ciemnobrązowych wpadających wręcz w czerń. Jest to drewno przyjemne w obróbce i bez problemu przyjmuje wszelkie bejce czy lakiery. Niestety nie jest drzewem bardzo trwałym i odpornym na wilgoć, choć po wykonaniu odpowiedniej impregnacji bez problemu spełni nasze wymagania.

 

Jesion

 

Jest bardzo barwnym drewnem, ponieważ w jednym kawałku drewna możemy spotkać barwy jasnobrązowe przechodzące w jasnożółte odcienie. Posiada również bardzo ciekawy układ słojów i nieregularne pręgi oraz paski, co czyni go dość oryginalnym. Jest to jeden z twardszych gatunków drewna. Drewno chętnie przyjmuje lakier, ale niestety bejce i impregnaty mogą być problemem. Nie jest również odporny na wodę i traci swoje właściwości po kontakcie z nią. Mimo swojej twardości potrafi pękać, a także się przebarwiać. Jeśli szukamy czegoś oryginalnego i nieregularnego w swoim wyglądzie, będzie on dobrym wyborem.

 

Gatunków drewna, z których wykonuje się boazerię, jest wiele. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieją również boazerie wykonane z innych materiałów. Coraz częstszym wykorzystaniem cieszą się również stare deski pochodzące z rozbiórki różnych budynków. To, jak chcemy mieć wykończone pomieszczenie, zależy głównie od nas lub wizji naszego projektanta. Drewno pod każdą postacią daje nam szeroki wachlarz zastosowań i jest świetnym dodatkiem nadającym ciepła naszemu pomieszczeniu.

Z jakiego rodzaju drewna najlepiej wykonać boazerię na ścianę?

20 kwietnia 2021
logo

W DREWNIE

ROBIONE