logo

W DREWNIE

ROBIONE

telefon

Drewno to materiał kojarzony z elegancją, doskonałym wyglądem i rodzinnym ciepłem. Pomieszczenia, które ozdabiamy przy jego użyciu, są przytulne i przyciągają nas swoim urokiem. Nic więc dziwnego, że już od lat drewno jest jednym z najbardziej cenionych surowców, który chętnie wybierają zarówno indywidualni odbiorcy, jak i profesjonalni projektanci wnętrz. Na szczególną uwagę zasługują belki sosnowe wyróżniające się zarówno walorami estetycznymi, jak i niezwykłą funkcjonalnością. Dlaczego są tak popularne? W jakiej stylistyce sprawdzą się najlepiej? I jakie elementy można wykonać na ich bazie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

 

Drewno sosnowe - charakterystyka

 

Drewno sosnowe to jeden z najpopularniejszych materiałów w naszym kraju. Jest jasne, przyjemne w dotyku, a jednocześnie wytrzymałe. Można poddawać go obróbce, takiej jak struganie, szlifowanie i frezowanie, która pozwala wyczarować nawet najbardziej nietypowe i fantazyjne kształty. Materiał ten jest sprężysty i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia, w uszkodzenia zaliczane do grupy mechanicznych. 

Inne zalety drewna sosnowego to m.in.:

  • doskonała izolacja termiczna, 
  • dobra izolacja akustyczna, 
  • wysoka szybkość schnięcia,
  • wysoka podatność na nasycenie, która umożliwia łatwe pokrycie materiału farbą,  
  • stosunkowo niska cena, która wynika z dużej dostępności i łatwej obróbki,  
  • przyjazność dla środowiska naturalnego,
  • wywieranie pozytywnego wpływu na nasze zdrowie, szczególnie w przypadku osób zmagających się z alergią,  
  • doskonałe właściwości higroskopijne, czyli możliwość regulowania poziomu wilgotności powietrza przez pochłanianie i oddawanie pary wodnej do otoczenia.

Warto jednak podkreślić, że drewno sosnowe musi być odpowiednio zabezpieczane np. poprzez olejowanie - przeprowadzane regularnie i przy użyciu wysokiej jakości środków.  

 

Jak wykorzystać belki sosnowe?

 

Belki sosnowe mają wiele zastosowań i sprawdzają się w różnych sytuacjach. Możemy wyczarować z nich doskonałej jakości konstrukcje, które zachwycają swoją estetyką i funkcjonalnością. Co warto zrobić z tego ciekawego materiału? Jedną z opcji jest wykonanie rustykalnych, eleganckich mebli lub niektórych ich elementów. Drewno sosnowe świetnie sprawdzi się, jako materiał na blat stołu, krzesło, komodę, ławę, regał, czy piękną, oryginalna półkę. W zależności od szerokości belek możemy tworzyć z nich mniejsze lub większe propozycje. 

Innym pomysłem jest wykonanie nietuzinkowych ozdób, które dodadzą rysu szlachetności do przestrzeni wokół nas. Belki sosnowe sprawdzą się m.in. w przypadku schodów, obudowy kominka, podokienników, czy ozdobnych słupów. 

Odpowiednio przycięte i przygotowane drewno sosnowe może stać się podstawą lub ozdobą podłogi. Świetnym pomysłem jest także wykonanie ciekawej okładziny na ściany, czyli przyozdobienie wybranej powierzchni przy pomocy wcześniej przygotowanych elementów.  

 

Belki stropowe jako oryginalna ozdoba

 

Na szczególną uwagę zasługują także bardzo modne w ostatnich latach belki stropowe, które sprawiają, że zwykłe pomieszczenie nabiera zupełnie nowego klimatu. Drewno sosnowe doskonale sprawdzi się w takiej roli. Jasne, masywne elementy umieszczone na suficie sprawią, że nasz dom będzie przypominał propozycję z katalogów wnętrz. Mocno zaakcentowane elementy konstrukcyjne staną się motywem przewodnim, perfekcyjnie domykając przestrzeń i tworząc niesamowity, nastrojowy klimat.  

 

Drewniane elementy - z czym łączyć?

 

Drewniane elementy, szczególnie te wykonane z drewna sosnowego mogą być łączone niemalże ze wszystkim. Jest to możliwe dzięki ich uniwersalności i wielowymiarowości. Sosnowe belki doskonale wpiszą się w styl rustykalny, który nawiązuje do natury, w jej najlepszym wydaniu. Elementem przewodnim jest w tym wypadku właśnie drewno, uzupełnione o materiały, takie jak kamień i cegła, czyli surowce, które uzupełniają się pod względem wizualnym i tworzą spójną kompozycję.  

Drewno sosnowe będzie też doskonale współgrało ze stylem skandynawskim, który szturmem podbił serca wielu Polaków. Jego jasny kolor i jego ciepły wygląd sprawdzą się w pastelowych, lekkich i przestronnych wnętrzach.

Okazuje się, także, że belki sosnowe mogą stanowić doskonałe przełamanie stylu industrialnego, w którym zazwyczaj króluje metal i szkło. Przy odpowiednio skomponowanych detalach, takich jak różnorodna roślinność, cała przestrzeń będzie prezentować się spójnie i z klasą.  

 

Co można zrobić z belek sosnowych?

05 lutego 2021
logo

W DREWNIE

ROBIONE